MOW w Cerekwicy Nowej

CEREKWICA SIĘ KRĘCI to edukacyjny projekt kulturalny polegający na przeprowadzeniu cyklu warsztatów artystycznych z tworzenia RAPU I TELEDYSKÓW
17.05.2012

O PROJEKCIE :
CEREKWICA SIĘ KRĘCI to edukacyjny projekt kulturalny polegający na przeprowadzeniu cyklu warsztatów artystycznych z tworzenia RAPU I TELEDYSKÓW skierowany do dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej w powiecie jarocińskim. Projekt skierowany jest bezpośrednio do młodzieży żyjącej w izolacji społecznej, szczególnie wymagającej innowacyjnych metod pracy. Zajęcia poprowadzą osoby zawodowo zajmujące się muzyką, teatrem i filmem, mające jednocześnie doświadczenie w pracy warsztatowej z młodzieżą defaworyzowaną. Na Cykl warsztatów składać się będą zajęcia z kreatywnego pisania, wokalne, aktorskie, scenariuszowe, reżyserskie, operatorskie oraz z pracy na planie zdjęciowym. Powstałe w trakcie realizacji projektu utwory hiphopowe oraz obrazujące te utwory teledyski zaprezentowane zostaną na pokazie finałowym podczas, którego odbędzie się koncert w wykonaniu uczestniczek warsztatów. Projekt CEREKWICA SIĘ KRĘCI to dla dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej przede wszystkim alternatywa zdobycia nowych kompetencji, co generuje wyrównywanie szans edukacyjnych. Ze statystyk wynika, że bardzo często zajęcia umożliwiające uczenie się pozaformalne realizowane są na przestrzeni otwartej, dla chętnych, niestety o wiele rzadziej w ośrodkach wychowawczych. Udział w zajęciach ma eliminować u wychowanek poczucie całkowitej izolacji od środowiska i dóbr kultury. Forma i klimat warsztatów z tworzenia rapu i teledysków gwarantuje z kolei ich uczestniczkom swobodę nieograniczoną ścisłym rozkładem dnia czy innymi na co dzień obowiązującymi w placówce regulaminowymi ograniczeniami. Z doświadczeń zespołu specjalistów, którzy przeprowadzą warsztaty wynika, że udział w proponowanych zajęciach sprzyja kształtowaniu się pozytywnych kontaktów, uczuć społecznych, tworzeniu się szansy na zaspokajanie ambicji, uznania, dodatniej samooceny, a przede wszystkim rozwijaniu kreatywności. Według psychologów człowiek uczy się najefektywniej wówczas, gdy dobrze się bawi lub jest żywo zainteresowany jakimś tematem. Z rozmów z dziewczętami z ośrodka wynika, że w projekcie CEREKWICA SIĘ KRĘCI tematyka zajęć jest dla nich szalenie atrakcyjna jak i innowacyjna. Większość z nich nie wie jak tworzy się rap, jak powstają teledyski, jak i również niewiele z nich zrealizowało jakikolwiek projekt od początku do końca na taką skalę.

REZULTATY:
Rezultatem będzie zdobycie przez uczestniczki nowych umiejętności i wiedzy praktycznej przedstawionej na warsztatach. Dzięki zajęciom dziewczęta opanują podstawy kreatywnego pisania tekstów, tworzenia rapu, scenopisarstwa, reżyserii, rejestracji obrazu, obsługi sprzętu filmowego, procesu produkcji dzieł muzycznych i teledysków. Dziewczęta stworzą i nagrają 3 utwory hiphopowe, następnie zrealizują we współpracy z profesjonalistami teledyski do trzech wykreowanych przez siebie piosenek. Projekt rozwinie w młodzieży przede wszystkim myślenie kreatywne, twórcze, organizacyjne, odpowiedzialność za swoje decyzje i umiejętnoości twórczego współdziałania w grupie. To dziewczyny będą organizatorkami na każdym etapie warsztatów oraz będą odpowiedzialne za tworzenie utworów hiphopowych i teledysków. Będą działać w grupie co pozytywnie wpłynie na organizacje i pomoc innym. Jeżeli podopieczne opanują i warsztat praktyczny i teoretyczny posiądą podstawową wiedzę zarówno praktyczną i teoretyczną, którą będą mogły przekazać innym. 15 uczestniczek warsztatów otrzyma dyplomy za udział w warsztatach.

PROWADZĄCY WARSZTATY:
Joanna Tyszkiewicz - od 1994 nagrywała jedne z pierwszych hip hopowych utworów w Polsce (z Marcinem Macukiem, aktualnie producentem między innymi Kasi Nosowskiej i grupy Hey). Z Kalim, założyła zespół Snuz, do którego dołączyli Dj Twister i Seba (teraz Tony Jazzu). W tym składzie zespół wydał w 2000 r. płytę "Razem" nominowaną w tym samym roku do "Fryderyka" w kategorii Hip-Hop. W 2001 pojawiła się druga płyta "Esenuzet". Zwrotki Joanny znalazły się na płytach do magazynów: "Klan", "Brum", "Polski hip-hop" oraz na albumach: Reni Jusis "Era renifera" i "Produkcji 600V" Dj'a Volta. Jej solowe utwory znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu Sylwestra Latkowskiego "Blokersi", składance "Znasz Zasady", singlu "Wiatr w ciemnościach", płycie DJ'a Decks'a "Mixtape" Vol.3. Od 1996 autorka i producentka Magazynu WuDoo, w którym po raz pierwszy rapowali między innymi Łona. Wu Doo patronowało konkursom dla MC, które wygrywali między innymi VNM i Dj Falcon, poźniej wielokrotny Mistrz Świata i Polski.Organizatorka ponad 100 koncertów, contestów i imprez. Warte wspomnienia legendarne Freestyle Battle, gdzie w finałowej bitwie z Eldo Ostry wygrał, zmieniając tym samym układ sił w polskim hip hopie. Wielokrotna organizatorka jamów (np. Graffiti Seazone) i polskich eliminacji do Międzynarodowych Zawodów Graffiti - "Style Combat". Od 2001 do 2008 organizatorka eliminacji dla krajów Europy Północno-Wschodniej do Mistrzostw Świata w Breakdance - "Battle of The Year".Zawodowo również tancerka (główna rola we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, występy z Ritmo FLamenco), inspicjentka i suflerka w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, dziennikarka i producentka radiowa (Radio AS, Radio ABC, PR Szczecin), prezenterka i producentka telewizyjna (TVP Oddział w Szczecinie), autorka tekstów (np. Gosia Stępień "Płomień naszych serc" Yugopolis czy partie wokalne Beaty Andrzejewskiej na PMM "PMM"). Podczas realizacji projektu CEREKWICA SIĘ KRĘCI Joanna poprowadzi zajęcia z kreatywnego pisania rapu i zajęcia wokalne.
Katarzyna Mateja - filmowiec i fotografka, absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale Film & Tv oraz magister Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Od wielu lat bierze udział w projektach filmowych gdzie pełni role reżyserki, operatorki kamery, montażystki,dźwiękowca, producentki. Zrealizowała wiele filmów dokumentalnych, eksperymentalnych, fabularnych między innymi w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru, Mongolii. Jej prace były nagrodzane i wyróżniane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pełnometrażowy dokument "Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“, będący jej debiutem reżyserskim, zdobywał nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii oraz w Polsce. Kasia pracuje również jako fotografka, nakierowana głównie na reportaż podróżniczy. Zdjęcia z jej wypraw były wielokrotnie prezentowane na wystawach zbiorowych i autorskich. W Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa działa od 2008 roku. Jest jedną z głównych organizatorek alternatywnego festiwalu Studio Zduny. Od ponad roku pracuje z młodzieżą defaworyzowaną. W 2010 wraz z innymi instruktorkami Zofią Michalik i Magdaleną Skowrońską prowadziła warsztaty filmowe w ośrodku Monar w Marianówku, a 2011 przez 21 dni prowadziła warsztaty filmowe w zakładzie poprawczym w Laskowcu. W projekcie CEREKWICA SIĘ KRĘCI będzie prowadziła audiowizualną dokumentację, pomoże również przy montażu teledysków.

Magda Skowrońska - filmowiec. Absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale Film & Tv BA (Hons) Degree in Visual Communication oraz magister Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Od ponad 7 lat związana jest z branżą filmową. Na planach filmowych pracowała w charakterze: dźwiękowca, reżyserki, producentki, montażystki obrazu ale przede wszystkim operatorki obrazu. Podróżując po Europie, Azji i Ameryce Południowej zrealizowała wiele filmów krótkometrażowych: dokumentalnych, fabularnych i eksperymentalnych. Jej filmy były wyświetlane i wyróżnione na europejskich festiwalach filmowych w Berlinie, Szkocji i Wielkiej Brytanii. Od ponad roku prowadzi warsztaty filmowe pracując z młodzieżą defowaryzowaną w ośrodkach zamkniętych i półotwartych : Monar, Zakłady Poprawcze. Uczy młodzież obsługi sprzętu filmowego, przekazuje wiedzę teoretyczną na temat kinomatografi i pomaga w realizaji autorskich filmów uczestników warsztatów. Podczas realizacji projektu CEREKWICA SIĘ KRĘCI poprowadzi zajęcia z pracy nad scenariuszem, operatorskie, z reżyserii, oraz z pracy z kamerą. Czynnie uczestniczyła będzie w fazie realizacji teledysków jako instruktorka. Zmontuje dwa z trzech teledysków

Zofia Michalik- pedagog (Edukacja Elementarna z Terapią, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań), od wielu lat związana z teatrem. Studiuje Reżyserię Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej imienia Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Współpracowała z reżyserami Arturem Kłosińskim, Julią Szmit, Bogdanem Żyłkowskim, Ewą Szumską.Od lat związana z teatrem Porywacze Ciał i Studiem Teatralnym Blum. Na przełomie ostatnich sześciu lat prowadziła warsztaty teatralne, plastyczne, filmowe dla dzieci i młodzieży przy współpracy m.in. ze Społeczno-Edukacyjnym Stowarzyszeniem Via Activa, Społecznym Stowarszyszeniem Artystów Enter Art, z Fundacją Adarte, Fundacją Serdecznik, Stowarzyszeniem Jeden Świat, Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa, Fundacją Pro Design. Była koordynatorem projektu NAKRĘCONE ZIOMALE realizowanego w ramach programu "Młodież w działaniu" w 2011. W roku szkolnym 2009-2010 pracowała jako nauczycielka w Społecznym Przedszkolu "Lipowa Alejka", od czerwca 2011 pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego Dobry Początek, które zarządza wyżej wymienioną placówką. Dodatkowe szkolenia: Szkolenie z Dogoterapii przeprowadone przez Organizację Stowarzyszenie Dobry Pies, Warszawa 2004, Warsztat - praca z dzieckiem z rodziny alkoholowej zorganizowany przez Communication Design Group, Poznań 2005, Warsztaty teatralne: Teatru Porywacze Ciał, Teatru Ósmego Dnia, Teatru Nowego, Studia Teatralnego Próby. Będzie koordynatorem projektu CEREKWICA SIĘ KRĘCI oraz poprowadzi zajęcia aktorskie.


PLAN DZIAŁAŃ :
Cykl warsztatów z tworzenia rapu i teledysków odbędzie się od 01.05.2012 do 17.06.2012 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Cerekwicy. Na cykl warsztatów składać się będą zajęcia z kreatywnego pisania, wokalne, aktorskie, scenariuszowe, reżyserskie, operatorskie oraz z pracy na planie zdjęciowym. W cyklu warsztatów weźmie udział 15 wychowanek ośrodka podzielonych na trzy pięcioosobowe grupy.

Zajęcia z kreatywnego pisania (01.05.2012 - 02.05.2012) poprowadzi Joanna Tyszkiewicz, W ramach tych zajęć odbędą się dwa 2,5-godzinne spotkania warsztatowe z każdą z trzech grup. Podczas tych spotkań dziewczęta napiszą autorskie teksty piosenek.

Zajęcia aktorskie (03.05.2012 - 05.05.2012) poprowadzi Zofia Michalik, W ramach tych zajęć odbędzie się po jednym 2,5 godzinnym spotkaniu z każdą z trzech grup. Podczas tych spotkań dziewczęt a będą realizowały elementarne zadania aktorskie, zwiększą świadomoś ć swojego ciała, otworzą się przed innymi, pobudzą wyobraźnię oraz nauczą się jak nie dać się tremie.

Zajęcia wokalne (03.05.2012 - 13.05.2012) Poprowadzi Joanna Tyszkiewicz, W ramach tego bloku odbędą się zajęcia z: a) poznawania swoich możliwości głosowych (1 spotkanie 2,5-godzinne z każdą grupą) b) ćwiczenia emisji głosu i dykcji (1 spotkanie 2,5 godzinne z każdą grupą) c) pracy nad konkretnym repertuarem, czyli tekstami stworzonymi wcześniej w pierwszej fazie warsztatów (2 spotkania 2 godzinne z każdą grupą) d) pracy z mikrofonem - nagrywanie. (2 spotkania 2 godzinne z każdą grupą), asystentka Daria Giwer W ramach tych zaję ć zarejestrowane zostaną ścieżki dźwiękowe z wokalami uczestniczek. Ścieżki te w dalszej kolejności zostaną połączone z przygotowanymi przez Darię Giwer bitami.

Zajęcia scenariuszowe (12.05.2012-13.05.2012) Poprowadzi Kasia Mateja i Magdalena Skowrońska, Każdy z instruktorów poprowadzi po jednym 2,5- godzinnym spotkaniu z każdą grupą Podczas tych zajęć uczestniczki stworzą scenariusze do teledysków.

Zajęcia operatorskie (19.05.2012-20.05.2012) Poprowadzi Kasia Mateja i Magdalena Skowrońska, asystentka Katarzyna Waligórska Każdy z instruktorów poprowadzi 2 spotkania 2,5- godzinne z każdą grupą. Podczas tych zaję ć uczestniczki zapoznają się z podstawami obsługi profesjonalnych kamer cyfrowych, zrealizują krótkie etiudy operatorskie oraz będą pracowaly nad storybordem.

Zajęcia reżyserskie (26.05.2012-27.05.2012) Poprowadzi Kasia Mateja i Magdalena Skowrońska, asystentka Katarzyna Waligórska Każdy z instruktorów poprowadzi po 2 spotkania 2,5- godzinne z każdą grupą. Podczas zaję ć reżyserskich uczestniczki wyłonią spośród siebie aktorów, reżyserkę, operatorkę. Będą pracowały nad interpretacją przygotowanych przez siebie wcześniej scenariuszy.

Zajęcia z pracy na planie zdjęciowym (02.06.2012-17.06.2012 - w każdy piątek, sobotę i niedzielę) Poprowadzi Kasia Mateja i Magdalena Skowrońska, asystentka Katarzyna Waligórska , Sytlistka Maria Szulc
Każdy z instruktorów poprowadzi po 6 spotkań 2,5 godzinnych z każdą grupą, będą to warsztaty z pracy na planie filmowym, podczas tych zajęć uczestniczki nagrają materiał do swoich teledysków.